Buty rowerowe: czy warto?


Rowery miejskie są przeznaczone raczej do jazdy rekreacyjnej, po trasach rowerowych, bądź do krótkich wypadów za miasto. Mimo to, rowery szosowe, trekkingowe oraz górskie są znacznie bardziej wymagające. Często niezbędny okazuje się również zakup butów rowerowych. Te są odpowiednie dla osób, które spędzają dość dużo czasu w trasie na rowerze.

Buty rowerowe posiadają przede wszystkim sztywną podeszwę, a także pozwalają uniknąć zmęczenia stóp, wszelkiego rodzaju obtarć oraz urazów, a nawet przegrzania. Słowem – są idealne do długich podróży.

Jak dobrać odpowiednie buty rowerowe?

Wybór butów rowerowych to kwestia dość trudna. Jeśli kupowane są przez Internet, należy pamiętać o tym, by sprawdzić ich rozmiar w tabeli podanej na stronie sprzedawcy. Należy także zmierzyć długość stóp i dodać do nich pół centymetra.

Buty w sklepie stacjonarnym najlepiej jest przymierzyć. Jest to sposób znacznie prostszy, ponieważ w ten sposób można sprawdzić, czy obuwie nie jest zbyt szerokie.

Buty rowerowe a buty do biegania

Wiele osób zastanawia się, czym w istocie różnią się między sobą buty rowerowe oraz buty do biegania. Otóż, w rzeczywistości obuwie przeznaczone do jazdy na rowerze jest wyposażone w znacznie twardszą podeszwę. Obuwie do biegania z kolei posiada podeszwę miękką, która zapewnia płynne stawianie kroków. Można ubrać buty do biegania na rower, jednakże zdecydowanie są one polecane tylko i wyłącznie na trasy lekkie, a nie szlaki górskie czy chociażby szosowe.