Do czego służą piasty shimano?


Wielu osobom, którzy nie są związani z rowerami nazwa piasty shimano może wiele nie mówić. To jest tak naprawdę środkowa część koła. Ludzie kupując sobie rower chcą się na nim czuć bezpiecznie, ale też zależy im na tym, aby był on zbudowany z trwałych elementów. Piasta to chyba najbardziej skomplikowana część koła, dlatego tak ważne jest jej solidne wykonanie.

Jaką funkcję w rowerze pełni piasta shimano?

piasta Shimano

piasta Shimano dostępna w GoRide

Piasta to dokładnie środkowa część koła, która jest przymocowana o jego obręczy przy pomocy szprych. Odpowiada ona za generowanie oporu, co przekłada się na to, że płynnie i komfortowy na nim się nam jeździ. Piasty shimano też sprawiają, że koło w rowerze się obraca. Cała ta konstrukcja jest przeważnie zbudowana z elementów wykonanych z aluminium. Piasty są odporne na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.

Jakie są wymiary standardowych piast?

Wymiary piast w przednim i tylnym kole mogą różnić się. W momencie, gdy będziemy chcieli zmierzyć wielkość piasta shimano to najlepiej zrobić to suwmiarką. W tylnych kołach będą one najczęściej miały długość 142 mm i szerokość 12mm, a w przednim kole będą miały długość 100 mm i szerokość 15 mm. W tej chwili, dzięki rozwojowi technologii można w jednym rowerze zamontować koła różniące się wielkością, ponieważ można dostosować odpowiednią szerokość piastów, przez co wtedy rowerem będzie bardziej sztywny oraz zwrotny, a przy okazji jazda na nim stanie się bardziej dynamiczna.