Dobry, spersonalizowany rower mtb – jaki to?

rower górski

Rowery górskie zostały zaprojektowane z myślą o najtrudniejszych warunkach terenowych. Gruby i szeroki bieżnik kół pozwala z łatwością pokonywać przeszkody, a amortyzacja w samym rowerze zapewnia komfortową jazdę po nierównej nawierzchni. Rower mtb jest łatwy do opanowania na wyboistej drodze i doskonale nadaje się do jazdy po nieutwardzonych ścieżkach, dlatego te modele są tak popularne wśród rowerzystów górskich.

Jak działa rower górski od strony technicznej?

rower górski

Rower górski zwykle ma ramę, która jest znacznie solidniejsza niż w przypadku rowerów szosowych czy miejskich. Dzięki temu łatwiej je kontrolować podczas jazdy po kamienistym terenie i podjeżdżać pod górę na trudnych trasach. Rama składa się z kilku części, zespawanych w jedną całość. Najczęściej są one wykonane z aluminium lub stali, ale czasami stosuje się również tytan. Zależy to od modelu roweru, jego kosztu i producenta.

Sprzęt mtb charakteryzuje się szeroką oponą z grubym bieżnikiem (do 2,8 cala), która zapewnia świetną przyczepność nawet na nierównym i miękkim podłożu, ale trzeba mieć na uwadze, że ogranicza prędkoś. Z tego powodu rowery górskie mają stosunkowo dużą liczbę przełożeń, ale co do tego nie ma ścisłej reguły.

Jak dobrać rowery mtb do swoich wymagań? Sprawdź zawieszenie

Warto pamiętać, że rowery mtb muszą być dopasowane do gabarytów użytkownika (nie może być za mały lub za duży), a jego cena powinna być taka, by zmieścić się w naszym budżecie. Dodatkowo, prawidłowy dobór zawieszenia jest niezbędny dla sprawniejszego poruszania się rowerem po ścieżkach terenowych. Istnieją trzy rodzaje zawieszeń rowerowych. Hardtail jest najczęściej spotykanym typem, w którym cała amortyzacja opiera się wyłącznie na oponach. Softtail pozwala na minimalną amortyzację tylko przy tylnym kole. Full Bike charakteryzuje się pełną amortyzacją zarówno przy przednim, jak i tylnym kole.