Jak wybrać odpowiednie skarpetki rowerowe

skarpety rowerowe

Wybór odpowiednich skarpet rowerowych nie jest proste. Na rynku dostępne są setki różnych modeli, a wiele spośród nich kusi bardzo atrakcyjnymi cenami. Dlatego też warto zastanowić się nad tym, jak wybrać najlepsze skarpety dla siebie. Na co powinno się zwrócić uwagę?

Ściągacze

Dobrze dobrane skarpety rowerowe muszą przylegać do skóry. Dlatego właśnie skarpety rowerowe zwykle przypominają właśnie drugą skórę. Ich rozmiar musi być bardzo dobrze dobrany. Jednak by zwiększyć efekt ich działania, konieczne jest to, by skarpety były wyposażone w ściągacze. Zwykle są one umieszczone w dwóch miejscach – na górze skarpety, by odpowiednio przymocować ją do łydki i uniemożliwić jej zsuwanie się oraz mniej więcej na środku stopy. Ten ściągacz ma za zadanie uniemożliwić przesuwanie się skarpety wewnątrz buta. Dobrze jest upewnić się, że szerokość obu tych ściągaczy jest odpowiednia na tyle, by mogły one spełniać swoje zadanie i równocześnie nie jest zbyt duża, by nie ograniczała swobodnego przepływu krwi. Ściągacz nigdy nie może być zbyt ciasny.

skarpety rowerowe

Wysokość skarpet

Bardzo istotną cechą skarpet jest ich wysokość. Przed zakupem należy dobrze zastanowić się, w jakich warunkach skarpety będą używane. Do jazdy miejskiej wystarczą niskie skarpetki lub stopki. Do jazdy w trudnych warunkach powinno się jednak wybierać modele jak najdłuższe. Mogą one chronić łydki przed dodatkowymi otarciami podczas upadków lub skrętów, które wymagają niskiego pochylania. Wysokie skarpety sprawdzą się także zimą, kiedy to mogą być dodatkową warstwą izolacyjną nóg. Pamiętajmy, że membrana w większości spodni sportowych kończy się na wysokości kolan. W takim wypadku łydki są narażone na działanie mrozu. Ciepłe i wysokie skarpety mogą je ochronić przed ujemną lub niską temperaturą i zwiększyć komfort rowerzysty z jazdy zimą.

Rekomendowane artykuły