Jaki rower górski wybrać?


Rozglądając się za nowymi rowerami górskimi warto zwrócić uwagę nie tylko na ich wygląd i cenę. Dopiero po dokładnej analizie poszczególnych parametrów będzie można wybrać wysokiej jakości sprzęt. Oryginalny rower górski od renomowanego producenta niestety nie należy do najtańszych wydatków, dlatego też warto postawić na porządny sprzęt, który nawet po wielu latach użytkowania spełniać będzie swoje zadania.

Rozmiar rowerzysty ma znaczenie

Aby wybrać odpowiedni rower górski należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wzrost rowerzysty, a dokładniej mówiąc na długość jego nóg. Prawidłowy pomiar dokonuje się mierząc nogę od krocza do ziemi. Bardzo ważnym parametrem jest także wielkość kół. Najbezpieczniej jest oczywiście przymierzyć interesujący model roweru, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie go dopasować do konkretnych rozmiarów. Osoby, które nie wiedzą na jaki rower postawić, powinny skorzystać z fachowego doradztwa sprzedawcy.

Jaki rozmiar kół wybrać?

W rowerach górskich (szukaj w sklepie Dobrerowery) można spotkać obecnie trzy rozmiary kół (26, 27,5 oraz 29 cali). 26 calowe koła są najlepszym wyborem dla niższych rowerzystów. Koła tego typu zapewniaj większą dynamikę, lepszy zryw i co najważniejsze charakteryzują się niższą masą. Koła 29 cali zapewniają wyższe prędkości na zjazdach i wyższą prędkość na podjazdach. Sporą zaletą dużych kół jest również to, że zdecydowanie łatwiej jest pokonać dziury i wyboje, których niestety na polskich drogach nie brakuje.