Jaki rower szosowy kupić? Rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

rower szosowy

Rowery szosowe należą do segmentu premium ze względu na droższe komponenty. Są one przeznaczone do szybkiej jazdy po drogach o dobrej, płaskiej nawierzchni. Ich specjalna konstrukcja i niewielki ciężar pozwalają im osiągać duże prędkości i szybko pokonywać duże odległości.

Zalety roweru do jazdy po szosie

Jeśli chcesz kupić rower szosowy od greenbike, musisz dokładnie poznać zalety i wady tego typu rowerów. Ich główne zalety to:

  • Zdolność do osiągania dużych prędkości;
  • Lekkość konstrukcji;
  • Prostota konstrukcji;
  • Niskie koszty utrzymania;
  • Możliwość jazdy zawodowej i rekreacyjnej.

Rower szosowy i jego rama

Podstawowym elementem każdego roweru jest rama. Ma ona wpływ na wiele z następujących czynników: prowadzenie, komfort jazdy, toczenie się itp. Ponieważ stanowi ona podstawę, na której montowane są wszystkie pozostałe części, rama musi być mocna i zdolna do przenoszenia dużych obciążeń.

Materiał ramy roweru szosowego

Do produkcji ram rowerów szosowych stosuje się różne materiały, takie jak węgiel, aluminium i stal. Zastosowanie określonego materiału uzasadnia cenę roweru. Najtańsze ramy rowerowe są wykonane ze stali. Gwarantują one komfort jazdy, ponieważ amortyzują wstrząsy, ale są bardzo ciężkie.

Najlepszym wyborem są ramy aluminiowe. Przy stosunkowo niskich kosztach zapewniają one niezbędną sztywność. Jednocześnie aluminium nie jest podatne na korozję i jest lekkie.

Włókno węglowe to najnowocześniejszy materiał do produkcji ram rowerów szosowych. Oprócz tego, że jest niewiarygodnie lekki, jest też niezwykle wytrzymały. Wyjaśnia to doskonałe osiągi modeli z ramami z włókna węglowego. Jednak ze względu na skomplikowany proces produkcji, ramy karbonowe mają wysoką cenę.

rower szosowy

Rozmiar ramy roweru szosowego

Ze względu na komfort jazdy ważny jest odpowiedni rozmiar ramy. Ignorując ten parametr, można nie tylko stracić chęć do jazdy, ale nawet poważnie zaszkodzić zdrowiu. Dlatego przed dokonaniem zakupu należy zapoznać się z geometrią ramy danego producenta i znaleźć rozmiar odpowiedni dla swojego wzrostu.