Jakie opony rowerowe kupić?

opony do roweru

Wybór odpowiednich opon jest kluczowy nie tylko dla doświadczonych rowerzystów, ale także dla całkowitych amatorów. W tym artykule podpowiemy, gdzie kupić opony rowerowe, a także wymienimy ich rodzaje.

Wybór opon do roweru

Warto podkreślić, że wielu użytkowników szuka opon uniwersalnych, które sprawdzą się w każdych warunkach. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to takie proste i trzeba poświęcić trochę czasu, żeby poznać właściwości opon. Na rynku dostępne są oczywiście opony uniwersalne, ale ich parametry są zdecydowanie gorsze niż opon przeznaczonych do konkretnych warunków. Rozmiar opony musi być dopasowany do ramy oraz obręczy. Warto wyjaśnić, że rozmiar to inaczej szerokość oraz średnica opony. Bez wątpienia najważniejsza jest średnica. W przypadku szerokości możemy wybrać wersję szerszą lub węższą. Nie można jednak przesadzić, ponieważ najważniejszy jest zdrowy umiar. Najlepiej zakupić opony u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i od dłuższego czasu cieszy się pozytywną opinią wśród klientów. Lepiej dołożyć trochę pieniędzy, ale mieć pewność, że opona będzie wysokiej jakości. Jeśli zależy ci na niskich oporach toczenia to możesz wybrać węższą oponę. Jeśli spróbujesz wymienić dętkę na węższą to możesz zaoszczędzić sporo na masie roweru.

Właściwości opon

Należy pamiętać, że węższe opony mają mniejsze właściwości amortyzacyjne oraz gorszą przyczepność. Z oponą szeroką jest za to odwrotnie. Przy wyborze szerokości opony trzeba brać pod uwagę przede wszystkim własne preferencje. Jeśli często poruszasz się po ścieżkach rowerowych, ulicach oraz parkach to nie kupuj szerokich opon. Wąskie opony do roweru mogą być niewygodne i niestabilne w ścieżkach wiejskich oraz lasach. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w ramie roweru szosowego mogą się nie zmieścić zbyt szerokie opony. Jeśli chodzi o szerokości przeznaczone do konkretnych rowerów to oczywiście istnieją pewne standardy.

Rekomendowane artykuły