Jakie są rozmiary kół rowerowych?

rozmiary kół rowerowych

Niezależnie od tego, czy naprawiasz swój rower, czy też modernizujesz obecny zestaw, wybór odpowiednich opon ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznej i przyjemnej jazdy. Opony, jako jedyna część roweru mająca kontakt z podłożem, mogą mieć ogromny wpływ na osiągi i komfort jazdy. Niniejszy przewodnik po rozmiarach opon rowerowych zawiera wszystkie odpowiedzi dotyczące wyboru opon rowerowych.

Rozmiary kół rowerowych

Rozmiary kół rowerowych rozpoczynają się od 16 cali. Koła 16-calowe są powszechnie stosowane w rowerach dziecięcych. Koła 20-calowe są standardem w rowerach BMX. Większość rowerów składanych, zwłaszcza tych przeznaczonych do jazdy po nierównym terenie, również posiada takie małe koła. W przeciwieństwie do koła 16-calowego, koło 20-calowe jest łatwiejsze w manewrowaniu. Dobrze się prowadzi i ułatwia jazdę początkującym rowerzystom. Koła 24-calowe były stosunkowo rzadkie w przemyśle rowerowym do niedawna. Koła 24-calowe były początkowo montowane w rowerach BMX typu cruiser lub juniorskich rowerach górskich. Ramy te miały taką samą zwrotność i geometrię jak rowery 20-calowe. Jednak ze względu na nieco większy rozmiar koła, koło to stało się sławne w rowerach górskich. W rezultacie, wiele rowerów górskich typu junior wyposażonych jest w koło 24-calowe, które staje się normą w branży.

Najpopularniejsze rozmiary kół

Obecnie większość rowerów wyczynowych, w tym górskich i składanych, używa koła o średnicy 26 cali. Koło rowerowe 27-calowe było podstawą w latach 90-tych, zanim zastąpiło je bardziej stabilne koło 26-calowe. Chociaż nie są już używane, nadal można znaleźć wiele domów z takimi kołami przechowywanymi w garażach i piwnicach. Ponieważ koła te są nadal używane w rowerach, firmy nadal je produkują, ale nie zachęcają do korzystania z tego rozmiaru kół. Jeśli posiadasz zabytkowy rower, najlepiej będzie, jeśli będziesz go bezpiecznie przechowywać, niż ryzykować jego użytkowanie. Koło 29 cali jest standardowym kołem dla większości nowoczesnych rowerów szosowych. Obok koła 27,5-calowego (68,6 cm), koło 29-calowe (73,7 cm) jest standardem w świecie kolarstwa górskiego, ponieważ rowerzyści mogą wycisnąć swoje rowery do granic możliwości bez utraty zwrotności. To koło jest również lepszym rozwiązaniem dla wyczynowego roweru górskiego, ponieważ szersza obręcz umożliwia założenie szerszych opon.