Jakie siodełko rowerowe najlepiej kupić?


W ostatnich latach wyraźnie wzrosła świadomość ludzi na temat jazdy na jednośladach. Warto pamiętać, że siodełka montowane fabrycznie w rowerach nie są najlepszym wyborem. 

Zakup wygodnego siodełka

Producent dopasowuje je przede wszystkim do modelu jednośladu, ale należy sobie uświadomić, że każdy z nas ma inną budowę ciała, więc takie siodełko nie sprawdzi się dobrze u wszystkich. Wybór siodełek jest niezwykle duży, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. W tym artykule tłumaczymy, jak wybrać siodełko rowerowe, które będzie wygodne oraz wytrzymałe. Wygoda w czasie długiej i wyczerpującej jazdy jest bardzo ważna, ponieważ ma to bezpośredni wpływ na nasze zdrowie oraz kręgosłup. Należy uważać, żeby się nie garbić, dlatego siodełko rowerowe musi być też ustawione na właściwej wysokości. Nie ma dwóch takich samych osób, ponieważ wszyscy się różnimy pod względem sylwetki. Różnice oczywiście nie muszą być bardzo duże, ale po kilku godzinach jazdy na pewno będą zauważalne. W sprzedaży można nawet znaleźć modele, które spełnią potrzeby najbardziej wymagających konsumentów. Siodełko rowerowe najlepiej zakupić w sprawdzonym sklepie internetowym lub stacjonarnym. 

Modele montowane fabrycznie

Przede wszystkim ważna jest gwarancja, z której można skorzystać, gdy po pewnym czasie użytkowania ujawni się jakaś wada. Rowerzyści niestety często bagatelizują zakup siodełka i decydują się na model, który był zamontowany fabrycznie. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to najlepsze rozwiązanie i lepiej zapłacić trochę więcej, ale zadbać o swój kręgosłup. Po wielu godzinach jazdy nasze ciało jest bardzo zmęczone, dlatego potrzebuje solidnej regeneracji. Prawidłowe ustawienie siodełka sprawi, że nasze dolne partie ciała będą mogły pracować w optymalny sposób. Oczywiście tylko wtedy, gdy reszta roweru będzie również wyregulowana oraz właściwie dobrana. Kręgosłup oraz mięśnie jeszcze nam kiedyś za to podziękują. Można śmiało powiedzieć, że najważniejsze jest odciążenie kości miednicy oraz zapewnienie właściwej amortyzacji. 

Rodzaje siodełek

W trakcie jazdy rowerem ciężar ciała oparty jest przeważnie na kościach kulszowych, więc stworzenie im optymalnych warunków powinno być priorytetem. Kolarz może odczuwać dyskomfort, jeżeli wybierze zbyt miękkie siodełko. Miękkie siodełka można stosować do rekreacyjnej jazdy po mieście. Są jednak nieprzydatne do jazdy w terenie i warto mieć to na uwadze. Z reguły dopiero po kilku godzinach pojawiają się negatywne efekty źle dobranego siodełka. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej zejść z jednośladu i rozpocząć regenerację. Warte uwagi są także twarde modele rowerowego siodełka z amortyzującym systemem. Jest to idealny wybór na długie trasy, ponieważ taki system zapewnia dużą wygodę. Kluczowa jest także pozycja, którą rowerzysta przyjmuje w trakcie przejażdżki. Należy pamiętać, żeby unikać garbienia się, ponieważ ma to bardzo negatywny wpływ na nasz kręgosłup. Warte uwagi są także siodełka szosowe oraz miejskie. Pozycja wyprostowana jest najlepsza do jazdy rekreacyjnej, jednak w ten sposób nie da się uzyskać dużej prędkości. Teraz masz już wiedzę, jak wybrać siodełko rowerowe.