Klocki hamulcowe do roweru – czyli jak w łatwy sposób zadbać o bezpieczeństwo?

klocki hamulcowe rowerowe

Ważnym, choć bardzo często niedocenianym elementem roweru są klocki hamulcowe. Klocki hamulcowe powinny być odpowiednio dopasowane zarówno do wymagań technicznych roweru, jak i do jego przeznaczenia.

Czym są i jaką rolę pełnią rowerowe klocki hamulcowe?

Klocki hamulcowe to część mocowana do zacisków hamulca, wyposażona w podstawkę oraz okładzinę, czyli tak zwaną część ścierną. Przy naciśnięciu manetki znajdującej się przy kierownicy, klocek hamulcowy dociskany jest do powierzchni o porowatej strukturze, powodując tarcie. Tarcie wywołane przez klocek prowadzi do utraty prędkości roweru – ten niezwykle prosty mechanizm charakteryzuje się wysoką skutecznością i niezawodnością. Poszczególne klocki różnią się między sobą materiałem, z którego zostały wykonane. Tym samym wyróżnia się 3 typy klocków hamulcowych:

– klocki żywiczne
– klocki metaliczne
– klocki półmetaliczne

klocki hamulcowe rowerowe

Jak wybrać najlepsze klocki hamulcowe rowerowe?

Wybór klocków hamulcowych rowerowych powinien opierać się na szczegółowym przeanalizowaniu przeznaczenia pojazdu. Klocki żywiczne lepiej sprawdzą się w rowerach używanych na krótkich, niewymagających trasach. Klocki twarde to idealne rozwiązanie dla rowerów eksploatowanych podczas długich, górskich przejażdżek.

Przy wyborze klocków należy również upewnić się, że dany typ klocka będzie pasował do znajdującego się w rowerze hamulca. Najlepszym sposobem na dobranie klocka jest sprawdzenie nazwy hamulca – informacja ta znajduje się w specyfikacji pojazdu, można ją także znaleźć na samym hamulcu.

Rekomendowane artykuły