Rowerek dziecięcy – wybór i nauka jazdy

rowerek dziecięcy

Pierwsze lata życia dziecka są kluczowe dla rozwoju podstawowych umiejętności niezbędnych w późniejszym codziennym funkcjonowaniu. Dotyczy to również szkolenia motoryki i sprawności ruchowej. Jednym z lepszych sposobów łączących zabawę z pożytecznym jest aktywność fizyczna na świeżym powietrzu – i co za tym idzie, najchętniej wybierany do jej praktykowania rowerek dziecięcy. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni.

Jak wybrać pierwszy rowerek dziecięcy

Wybór pierwszego egzemplarza rowerka dla dziecka to nie lada wyzwanie. Musi on zapewnić nie tylko wygodne, przyjemne użytkowanie, ale również, a może raczej przede wszystkim, bezpieczeństwo. Pamiętaj, że Twoje dziecko dopiero początkuje jako przyszły rowerzysta – trudno jest w takiej sytuacji uniknąć potknięć i upadków. Jednak można zminimalizować częstotliwość ich występowania, wybierając odpowiedni model rowerka dziecięcego https://www.greenbike.pl/rowery-dzieciece-c-11.html. W pierwszych latach życia u najmłodszych pociech królują jeździki, a następnie rowerki biegowe. Następnie, po osiągnięciu minimum 2 roku życia można już próbować przesiąść się na rowerek z kółkami bocznymi. Taką umowną granicą, gdy najwcześniej producenci rowerków dziecięcych rekomendują przesiąść się na klasyczny, pełnowymiarowy (choć wciąż zminiaturyzowany) model jest wiek 2 lat. Jednak pamiętaj, że tempo rozwoju psychomotorycznego Twojego dziecka jest kwestią indywidualną i to nic złego, jeśli pociecha wystartuje z nauką jazdy na dwóch kółkach nieco później.

rowerek dziecięcy

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerku dziecięcym

Przede wszystkim – cierpliwość. I jak już wspomnieliśmy – również bezpieczeństwo. Dostosowanie rodzaju rowerka dziecięcego to jedno, a zadbanie o odpowiednie wyposażenie ochronne to drugie: takie w tej kwestii minimum stanowi kask. Wybierając miejsce, gdzie rowerek dziecięcy będzie miał być użytkowany podczas nauki, postaw na gładkie podłoże, ale o lekki nachyleniu. Odciąży to dziecko przed zbyt dużym wysiłkiem podczas pedałowania. Możesz również zapoznać się z darmowymi poradnikami dot. nauki jazdy na rowerze, dostępnymi w sieci. Życzymy owocnej nauki!