Wady i zalety pedałów platformowych


Każdy rowerzysta doskonale wie, jak ogromne znaczenie dla przyjemności, efektywności, lecz przede wszystkim bezpieczeństwa jazdy na rowerze ma to, jakie się posiada pedały. Niestety nie każdy wie, jak wybrać pedały rowerowe, a to sprawia, że często jeździ się na byle czym o byle jakiej jakości. Polecane są wtedy rozwiązania najprostsze, które jeśli przyjrzeć się im bliżej, nie muszą być wcale tak złe. Doskonałym tego przykładem są pedały platformowe. Czym one są, a także jakie są ich wady oraz zalety?

Czym są pedały platformowe?

Zanim jednak przejdzie się do tego, jakie są najważniejsze cechy charakterystyczne pedałów platformowych, najpierw warto się zastanowić nad tym, czym one tak naprawdę w ogóle są.

Pedały platformowe to takie, które wyposażone są w dość dużych rozmiarów platformę, która następnie przymocowana jest poprzez obrotowe łożysko do korby, która następnie łączy się z napędem i oczywiście przekazuje siłę na koło. Platforma wykorzystywana jest rzecz jasna do stawiania na niej stopy i poprzez nacisk, wprawiania całego napędu w ruch.

Zalety pedałów platformowych

Jakie są zalety takiego rozwiązania i z jakiego powodu cieszy się ono tak ogromną popularnością? Nie da się nie zauważyć, że takie platformowe pedały stanowią przeważającą większość, jeśli chodzi o wyposażenie sprzedawanych rowerów. Jaki jest tego powód?

Zdecydowanie najważniejszą zaletą takich pedałów, która sprawia, że znaleźć je można w większości oferowanych w sklepach rowerów, jest ich bardzo niska cena. Nawet modele wysokiej jakości, które zrobione są nie z plastiku, lecz z metalu, cechują się naprawdę bardzo atrakcyjną ceną w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Co więcej, korzystanie z nich jest bardzo proste i intuicyjne, więc nikt nie powinien mieć z tym żadnych większych kłopotów. Na koniec warto jeszcze dodać, że takie pedały pozwalają jeździć na rowerze właściwie w każdym rodzaju obuwiu.  Przykładowo modele zatrzaskowe potrzebują specjalnie zaprojektowanych do nich butów.

Wady pedałów platformowych

Jak można łatwo zauważyć lista zalet, którymi charakteryzują się takie platformowe pedały, jest naprawdę bardzo długa i niezwykle interesującą. Jak się jednak można domyślić, tego typu pedały to nie tylko ciekawe zalety, lecz również nieprzyjemne wady. O czym konkretnie mowa?

Zdecydowanie najważniejszą wadą takiej wersji pedałów jest to, że są one nieefektywne, czyli nie przekazują w całości oddawanej na nie energii z mięśni. Jest ona wytracana na trzymanie równowagi, poprawianie pozycji stopy na pedale czy też na mikroruchy, które stopa wykonuje. Co więcej, takie pedały są bardzo zdradliwe podczas jazdy w terenie, ponieważ są one zwyczajnie mało stabilne i łatwo doprowadzić do tego, że stopa się z nich zwyczajnie ześlizgnie. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że taki rodzaj pedałów jest nieco bardziej awaryjny niż inne modele, a to za sprawą ich naprawdę prostej, żeby nie powiedzieć prymitywnej konstrukcji, która niestety charakteryzuje się dość dużą podatnością na uszkodzenia.