Wybieramy blokadę rowerową

Obecnie niemal każdy jeździ rowerem. Rower stał się dla wielu podstawowym środkiem transportu, dla innych formą wypoczynku a jeszcze dla innych formą aktywności fizycznej. Mimo, że jazda na rowerze nie wymaga specjalnych umiejętności, trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach przed wyruszeniem w drogę. Oprócz tak istotnych elementów jak założenie kasku, wyposażenie roweru w odpowiednie oświetlenie czy przede wszystkim zaznajomienie się z podstawowymi zasadami ruchu drogowego warto pomyśleć o doborze blokady rowerowej. Niestety, ale pozostawione na parkingach rowerowych pojazdy są częstym łupem złodziei, którzy potrzebują dosłownie kilkadziesiąt sekund na przywłaszczenie jednośladu. Jakie są rodzaje blokad i na co warto zwrócić uwagę?

Stalowa linka

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie linki stalowej w obudowie z mocnego tworzywa sztucznego. Jest lekkie i dość plastyczne, dzięki czemu łatwo przypiąć rower w różnych miejscach. Skutecznie odstraszy przypadkowego złodziejaszka, jednak na wprawionego złodzieja z pewnością nie podziała. Ceny linek nie są wygórowane, chociaż zależą od zastosowanych materiałów i skuteczności ochrony. Najtańsze można kupić już za kilkanaście złotych.

Łańcuch rowerowy

Kolejną blokadą, znacznie skuteczniejszą, jest łańcuch rowerowy. Takie zapięcie jest wygodne, gdyż pozwala na łatwe przeciągnięcie przez ramę i przypięcie roweru w wybranym miejscu. Nie ma się też co martwić o porysowanie ramy, gdyż obecnie łańcuchy pokryte są warstwą ochronną. Jednak zastosowanie łańcucha ma znaczącą wadę, a mianowicie wagę. Łańcuch jest ciężki, przez co nie do końca chętnie wybierany przez wszystkich.

U-lock

U-lock to sztywna, stalowa szekla z blokadą na zamek. Wybór odpowiedniego rozmiaru ma duże znaczenie, gdyż jest to konstrukcja sztywna, ograniczająca możliwości przypięcia roweru. Wadą jest też spora waga i rozmiar, chociaż dobre u-locki są w stanie zapewnić sporą ochronę przed kradzieżą.

Niezależnie od wybranego rodzaju blokady warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość wykonania i materiałów. Im bardziej solidna konstrukcja i lepszy materiał, tym lepsza ochrona przed kradzieżą, chociaż trzeba mieć na uwadze, że nawet najlepsza blokada nie da 100% ochrony przed złodziejem.

Rekomendowane artykuły