Kontrolowanie stanu kół to jedna z kluczowych czynności użytkownika jednośladu. O wygodnej podróży często przesądza prawidłowe ciśnienie w oponach, dlatego warto wiedzieć jak wybrać pompkę do roweru, która posłuży przez wiele lat. 

Pompowanie opon

Każdy rowerzysta powinien opanować do perfekcji pompowanie opon. Jazda na zbyt miękkich lub zbyt twardych oponach jest niebezpieczna i może się nawet skończyć tragicznie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dętki pękają zawsze w najmniej odpowiednim momencie. Dlatego dobrym pomysłem jest zakup dodatkowego ogumienia, które może nas uratować w kryzysowej sytuacji. Nie tylko dla opon, ale również dla dętek szkodliwe jest zbyt niskie ciśnienie w oponach. Jazda na tak zwanym flaku jest mało komfortowa, ponieważ szybciej się męczymy, gdyż opony stawiają zdecydowanie mocniejszy opór w trakcie jazdy. Warto jednak pamiętać, że przy poruszaniu się w trudnym terenie wskazana jest jazda na niskim ciśnieniu. Nie można jednak przesadzić też w drugą stronę, ponieważ zbyt wysokie ciśnienie pogarsza trakcję opon. Jedną pompkę do roweru powinien posiadać każdy, kto ma rower. Wiele osób jest innego zdania, ponieważ uważają, że wystarczy pojechać na stację i skorzystać z kompresora. 

Zakup pompki rowerowej

Oczywiście jest to jakieś rozwiązanie, ale niestety bardzo czasochłonne. Przede wszystkim trzeba dojechać na stację benzynową, a do tego nie zawsze działa kompresor. Kolejną wadą jest obowiązek wożenia ze sobą specjalnej przejściówki do wentyla. Należy jednak mieć na uwadze, że uniwersalną nakładkę można coraz częściej znaleźć u obsługi stacji benzynowej. Pompka do roweru nie jest wcale droga, ale za to niezwykle przydatna. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje pompek, dlatego każdy może znaleźć model, który będzie mu w pełni odpowiadał. Dobrym pomysłem jest także zakup dwóch pompek rowerowych. Jedna z nich to pompka podłogowa, która będzie elementem wyposażenia domowego, natomiast druga to rowerowa pompka kompaktowa ręczna, którą można wszędzie zabrać ze sobą. Duża pompka podłogowa pompuje koła zdecydowanie szybciej od pompki ręcznej. 

Rodzaje pompek

Pompka ręczna może się jednak przydać w czasie nieoczekiwanej awarii, ponieważ dużej pompki nie zabierzemy ze sobą w trasę. Do zabrania w podróż idealne są pompki rowerowe ręczne. Nie mają większego wpływu na komfort jazdy, ponieważ są małe i lekkie. Warto się także nauczyć wymieniać dętkę, ponieważ nie zawsze znajdziemy kogoś do pomocy. Jest to szczególnie istotne, jeżeli podróżujemy sami i nie mamy nikogo, kto by nam pomógł w przypadku awarii. Pompka ręczna musi być przede wszystkim kompaktowa, żeby można ją było wsadzić do plecaka i zabrać ze sobą w podróż. Teraz już powinieneś wiedzieć jak wybrać pompkę do roweru. Należy pamiętać, żeby kupować akcesoria rowerowe jedynie w sprawdzonych i renomowanych sklepach rowerowych, które od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Dużo droższe w eksploatacji, ale zdecydowanie bardziej wydajne są pompki na naboje CO2, które cieszą się w naszym kraju rosnącą popularnością wśród kolarzy szosowych.

Rekomendowane artykuły