Zapięcie do roweru – skuteczna ochrona przed kradzieżą?

zapięcie

Zapięcie do roweru ma na celu uniemożliwienie kradzieży sprzętu. Na rynku jest dostępnych kilka typów zamknięć, które różnią się grubością, długością, jakością wykonania i co za tym idzie – ceną. Warto sięgać po produkty dobrych producentów, którzy zapewniają solidnie wykonany sprzęt. W końcu doświadczony złodziej z łatwością poradzi sobie z cienką linką – należy utrudnić lub całkowicie uniemożliwić mu zadanie.

Polecane typy zamknięć rowerowych

zapięcie

Klasyczna, stalowa linka w gumowej osłonie nie stanowi dla złodzieja wyzwania. Można ją przeciąć już w kilka sekund, więc jeśli ktoś chce tak zabezpieczyć rower to powinien wybrać jak najgrubszą linkę. Znacznie solidniejsze jest zapięcie do roweru typu u-lock, które składają się z pałąka wykonanego z utwardzonej stali. Zapięcie zamyka się na zamek, jednak złodziei musiałby przeciąć pałąk, a to jest niemożliwe bez odpowiedniego, ciężkiego sprzętu. Właściciele holenderskich rowerów mogą skorzystać z zabezpieczenia typu Ring Lock, czyli blokady na koło rowerowe – złodziej nawet jeśli otworzy zapięcie, nie odjedzie takim rowerem.

Czy zapięcia rowerowe dają pełną ochronę przed kradzieżą?

Nie ma metody na 100% ochronę przed kradzieżą. Przyjmuje się, że zapięcie rowerowe powinno kosztować 10% wartości roweru. Wybór zapięcia do roweru zależy od tego, w jakiej okolicy i na jak długi czas ma zostać pozostawiony rower. Wbrew pozorom najwyższa ochrona powinna być zapewniona w centrum dużych miast, gdzie ruch jest duży, a więc złodziej może zostać niezauważony. Solidne, dobrze wykonane zapięcie do roweru nie uchroni przed kradzieżą, jeśli ktoś będzie bardzo zdeterminowany, ale jednocześnie może skutecznie zniechęcić złodzieja do działania.