Rodzaje pedałów rowerowych


Pedały to jeden z najważniejszych elementów każdego roweru. Aktualnie producenci zaoferować mogą dwa rodzaje pedałów, które różnią się swoim przeznaczeniem oraz charakterystyką. Czym odznaczają się poszczególne modele?

Nowoczesne pedały platformowe

Z pewnością modele platformowe są jednym z najpopularniejszych rozwiązań, z którym każdy miał do czynienia. Są one zakładane w przypadku rowerów rekreacyjnych oraz bmx’ów. W zależności od producenta mogą być one stworzone z plastiku, gumy lub ze stali chromowo-molibdenowej. Część z modeli wyposażona jest w dodatkowy nosek, który pozwala na włożenie do niego czubka buta. Wybierając tego rodzaju model nie ma konieczności noszenia specjalistycznego obuwia. Innymi słowy, jest to rodzaj pedałów rowerowych przeznaczony dla amatorów i jeźdźców rekreacyjnych.

Modele zatrzaskowe

Innym rozwiązaniem są nowoczesne modele zatrzaskowe, które mogą zapewnić maksymalną efektywność jazdy. Ze względu na swoją konstrukcję pozwalają one rowerzyście na przekazanie maksymalnej ilości energii. Należy mieć na uwadze, że pedały rowerowe zatrzaskowe mogą być wykorzystywane jedynie w połączeniu z dedykowanym do tego obuwiem rowerowym. Jak sama nazwa wskazuje w przypadku modeli zatrzaskowych mamy do czynienia z zatrzaskujący się zapięciem, które prowadzi do złączenia specjalistycznego obuwia z pedałem. Istnieją również pedały dwustronne łączące cechy modeli zatrzaskowych i platformowych.