Jak kupić dobry rower górski?


Rower górski to zdecydowanie jeden z najczęściej kupowanych modeli rowerów w Polsce. Ceniony jest on przede wszystkim za swoją uniwersalność, która sprawia, że można nim jeździć dosłownie w każdych warunkach, lecz także za niską cenę, a także wysoką dostępność. Nic więc dziwnego, że bardzo często rowerzyści zastanawiają się nad tym, jak wybrać rower górski, aby pasował do ich potrzeb. Na jakie więc cechy takiego roweru trzeba zwracać dużą uwagę i czemu konkretnie trzeba się bliżej przyjrzeć, aby zakupiony rower sprawdzał się jak najlepiej?

Wybieramy rodzaj ramy

Podstawowym elementem każdego roweru jest oczywiście jego rama. To właśnie do niej montowane są pozostałe elementy takie jak koła, siodełko czy też kierownica. Nic więc dziwnego, że to właśnie rama roweru powinna być brana pod uwagę podczas zakupu jako pierwsza.

Rzecz jasna kluczową kwestią jest to, czy rama ma być przeznaczona dla kobiety, czy też dla mężczyzny. Różnice anatomiczne sprawiają, że wymagane jest kupienie odpowiedniego dla siebie modelu, aby jazda była komfortowa i sprawiała przyjemność.

Oprócz tego bardzo ważnym zagadnieniem jest także to, aby rama była wykonana z odpowiedniego materiału. W przeważającej większości kupić można ramy zrobione z aluminium. Cenione są one przede wszystkim za niską cenę, lecz także za niską wagę oraz dość dobrą trwałość. Rzecz jasna dla zaawansowanych użytkowników taka rama będzie nie tylko za ciężka, lecz także za słaba. Polecane są więc ramy zrobione z karbonu, które cechują się znacznie lepszymi właściwościami.

Jaki dobrać koła?

Kolejną bardzo ważną sprawą w zakresie wybierania roweru górskiego jest to, aby odpowiednio dobrać rozmiar jego kół. Wiele w tym wypadku zależy oczywiście o tego, czy na rowerze jeździć będzie dziecko, czy też osoba już dorosła, lecz kluczową sprawą jest przeznaczenie samego roweru.

Zdecydowanie najpopularniejsze rozmiary kół, które montowane są w większości rowerów, to wersje 26 cali i 29 cali. Czym się one charakteryzują? Model mniejszy może być stosowany w rowerach dla niższych osób. Powoduje, że pojazd jest zrywniejszy, łatwiej przyspiesza, a także jest lżejszy i ma lepszą zwrotność.  Z drugiej jednak strony większe koła o rozmiarze 29 cali zapewniają większą prędkość, o wiele wygodniejsze pokonywanie nierówności i dziur w nawierzchni, a także stabilniejszy tor jazdy.

Dodatkowe wyposażenie roweru górskiego

Jeśli chce się mieć naprawdę dobry rower górski, nie można skupiać się tylko i wyłącznie na powyższych parametrach. Kluczowe jest także to, aby wiedzieć o kilku innych, równie ważnych sprawach.

Bardzo ważną kwestią, o której zbyt często się zapomina, jest materiał wykonania pedałów. Na ogół oferowane rowery wyposażone są w pedały z plastiku, które mają wysoką podatność na uszkodzenia. Z tego też powodu lepiej dopłacić kilkadziesiąt złotych więcej i cieszyć się ze znacznie lepszej jakości pedałów metalowych.

Kolejną sprawą, o której warto wiedzieć, szczególnie jeśli rower będzie używany np. do dojazdów do pracy, jest dokupienie do niego błotników. Standardowo rowery górskie są ich pozbawione, a nie da się ukryć, jest to dodatek naprawdę bardzo praktyczny.