Jaką wybrać kierownicę do roweru?

Obecnie w ofercie wielu sklepów jest duży wybór kierownic. Są one wykonane z różnych materiałów. Można je podzielić ze względu na budowę, przeznaczenie oraz rozmiar. Dzięki temu każdy rowerzysta może znaleźć kierownicę idealną do posiadanego roweru.

Kierownica rowerowa – jaka szerokość?

Każdy rower MTB powinien posiadać szerokość kierownicy od 10 do 15 cm szerszą, niż wynosi szerokość barków właściciela. Kobiecie o wąskich ramionach nie będzie się dobrze jeździło z kierownicą, która przystosowana jest do mężczyzny o szerokich barkach. Ten mechanizm działa w obu kierunkach.

Jeśli rowerzyście zależy na dużej efektywności pedałowania, to wówczas kierownica powinna mieć do 58 cm szerokości. Wąska kierownica jest wskazana dla każdego rowerzysty, który preferuje jazdę na czas.

Z kolei szersza kierownica jest przeznaczona do jazdy rekreacyjnej. Każdy rower szosowy idealnie się spisuje jeśli posiada kierownicę o odpowiedniej długości, która wynosi do 44 cm.

Jak powinna być kierownica do roweru szosowego?

Kierownica do roweru, którego używa się podczas jazdy po szosie powinna być odpowiednio wygięta. Taki kształt gwarantuje minimalne opory powietrza oraz prawidłową pozycje jazdy.

Wyczynowi właściciele rowerów, którzy chcą zdobyć jak najlepszy czas przejazdu, powinni postawić na lekką kierownicę karbonową.

Do roweru szosowego można jeszcze wybrać specjalną nakładkę, dzięki której można w czasie jazdy położyć się na kierownicy. Taka sylwetka w znaczny sposób zwiększy aerodynamikę każdego rowerzysty.

Rekomendowane artykuły