Charakterystyka rowerów górskich


Czym są rowery górskie?

Na rynku istnieje bardzo szeroki wybór różnego rodzaju rowerów. Rowery górskie (ang. „MTB”, Mountain Terrain Bike) są rowerami „do zadań specjalnych” z prawdziwego zdarzenia. Ten typ jednośladu jest przystosowany do jazdy po znacznie trudniejszym terenie, niż rowery trekingowe czy szosowe. Jest on w stanie sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających rowerzystów, będąc stworzonym do jazdy w nieco trudniejszych warunkach, niż wybetonowana, miejska ścieżka rowerowa. Z samego założenia rower ten jest jednośladem typowo „terenowym” – nie straszne są mu nierówne szlaki leśne, wyboiste ścieżki górskie czy nawet wyspecjalizowane tory pełne przeszkód. To właśnie w skład tej kategorii wchodzą profesjonalne rowery xc (cross-country, jedna z kategorii kolarstwa górskiego).

Cechy charakterystyczne rowerów górskich

Już na pierwszy rzut oka ten typ roweru znacząco wyróżnia się wśród innych rodzajów. Rowery górskie sprawiają wrażenie znacznie cięższych i bardziej masywnych od tych, pochodzących z nieco innych kategorii. W rzeczywistości faktycznie mają one często większą wagę, co ma na celu poprawienie stabilności oraz wytrzymałości konkstrukcji. Dodatkowo w rowerach typu górskiego bardzo często stosuje się różnego typu amortyzatory, które również nie pozostają bez znaczenia w kwestii ciężkości urządzenia. To rozwiązanie, stosowane zarówno w rowerach używanych do profesjonalnych wyścigów kolarskich, jak i w modelach służących do jazdy hobbystycznej ma na celu poprawienie komfortu jazdy użytkownika i umożliwienie pokonywania trasy w trudnym terenie.

Wygląd roweru górskiego

Rowery górskie mogą z łatwością zostać wyróżnione na podstawie chakarterystycznych cech wyglądu, nawet przez laika. Rama w tego typu rowerze jest mniejsza niż klasyczna, przy czym zazwyczaj wyposażona w amortyzowane widelce do kół, mające za zadanie zwiększenie sprężystości pojazdu. W celu zwiększenia trakcji, koła montowane w tego typu rowerach są znacznie szersze, niż w odmianie trekingowej. Dodatkowo, w zależności od terenu, na jakim głównie użytkowany będzie rower, istnieje możliwość doboru opon z odpowiednią głębokością bieżnika.

Jak wybrać „górala”?

Rowery górskie są szeroką kategorią, pełną podtypów i konkretnych modeli. Aby wybrać rower dla siebie, należy szczegółowo przeanalizować taki zakup, zaczynając od sposobu użytkowania roweru, jego wyglądu oraz ceny. Przykładowo, rowery z gatunku Enduro będą idealnym strzałem dla miłośników szybkiej jazdy, natomiast fani turystycznych wycieczek górskich powinni spojrzeć w stronę gatunku All Mountain. Główną zaletą rowerów górskich nad trekingowymi jest większa uniwersalność użytkowania – dadzą sobie radę zarówno na prostej, betonowej ścieżce, jak i na kamienistym górskim szlaku.