Wybór odpowiedniego oświetlenia do roweru


Wybór odpowiedniego oświetlenia rowerowego nierzadko przysparza wiele problemów. Dzieje się tak, ponieważ mało kto tak naprawdę pamięta o wszystkich parametrach, które należy wziąć pod uwagę. Jest to o tyle trudne, że szczególnie osoby, które zaczynają dopiero swoją przygodę z kolarstwem jeszcze nie dysponują wystarczającą wiedzą na takie tematy. Właśnie dlatego z tego artykułu będzie można dowiedzieć się, jak wybrać oświetlenie rowerowe. 

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę?

Najprawdopodobniej najważniejszą kwestią jest moc takiego oświetlenia. Wyraża się ją za pomocą specjalnej jednostki – chodzi o liczbę lumenów. Warto dopasować moc takiego sprzętu do swoich własnych potrzeb. Przykładowo jeśli rower ma służyć tylko i wyłącznie do jazdy po mieście, to w zupełności wystarczy produkt o mocy 300 lm. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja chociażby w przypadku osób, które podróżują w terenie, gdzie warunki niemal co chwile są zmienne. Wtedy też dobrze byłoby postawić na oświetlenie nawet o mocy powyżej 800 lm. To zdecydowanie podniesie poziom bezpieczeństwa danej osoby. Nie mniej istotny wydaje się być także sam kąt świecenia takiej lampki. Ważne jest to, aby nie skupiała się ona na jednym punkcie. Co ciekawe, ogromną rolę odgrywa także sama jakość wykonania takiego sprzętu. Warto wcześniej sprawdzić czy aby na pewno jest on odporny na ewentualne upadki. Wiele osób zwraca także uwagę na ilość trybów takiego oświetlenia oraz sposób jego montażu czy też ładowania. Istotną kwestią nadal pozostaje wielofunkcyjność urządzenia, w tym chociażby jego wodoodporność. Oczywiście, czym więcej dodatkowych funkcji będzie ono posiadało, tym zdecydowanie lepiej dla jego właściciela. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nie da się też jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które parametry są najważniejsze. To zawsze oczywiście dosyć subiektywna opinia. 

W takim razie jakie oświetlenie wybrać?

Odpowiedź jest właściwie prosta. Nie powinny być to tanie lampki. Oczywiście, posłużą one pewnie przez kilka miesięcy oraz pozwolą na uniknięcie mandatu, a tym samym zaspokoją sumienie. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że nie jest to odpowiednie zadbanie zarówno o bezpieczeństwo swoje, jak i wszystkich pozostałych uczestników ruchu drogowego. Można śmiało powiedzieć, że w praktyce rzeczywiście cena w ogromnym stopniu wiąże się z jakością takiego sprzętu. Właśnie dlatego specjaliści i eksperci radzą, aby nie oszczędzać na oświetleniu rowerowym. Warto zainwestować w to większe pieniądze i tym samym zyskać wyższy poziom bezpieczeństwa na drodze, ale także przede wszystkim spokój i pewność siebie. 

Podsumowując, jak doskonale widać, wybór odpowiedniego oświetlenia rowerowego wcale nie należy do najtrudniejszych zadań. Wystarczy tak naprawdę pamiętać o wszystkich wyżej wymienionych wskazówkach i radach. Oczywiście temat ten jest o tyle istotny, gdyż odpowiada za bezpieczeństwo ludzi. Nie ulega więc wątpliwości, że zdecydowanie warto poświęcić mu trochę swojego czasu i bliżej się przyjrzeć.