Jak działają pedały rowerowe

pedały rowerowe

Do napędzania roweru siłą mięśni nóg wymagany jest układ pozwalający na przeniesienie siły do układu napędowego roweru. Jednym z kluczowych elementów tego układu są pedały rowerowe. Za co dokładnie odpowiadają i jak są zbudowane?

Zasada działania pedałów

Napęd rowerowy działa na zasadzie przekładni łańcuchowej. Do wprawienia układu w ruch wykorzystuje się korby połączone z przednimi zębatkami. By możliwe było napędzanie roweru nogami konieczne jest zastosowanie punktów podparcia dla stóp. W tym celu powstały pedały rowerowe. Umieszcza się je na końcu ramion korb poziomo w stosunku do podłoża. Stanowią one miejsce podparcia dla nóg rowerzysty oraz nacisku do wprowadzania całego układu napędowego, a zarazem samego roweru w ruch.

Szeroki wybór pedałów rowerowych można znaleźć w sklepie https://www.goride.pl/pedaly-do-roweru.

Budowa pedałów rowerowych

Efektywne i wygodne przekazywanie siły podczas ruchu obrotowego korbami możliwe jest dzięki konstrukcji pedałów. Składają się one z platformy połączonej z ułożyskowanym wałkiem. Dzięki temu możliwy jest obrót platformy względem wałka w jej centrum i ustawienie pedałów poziomo względem ziemi podczas całego obrotu korbą. Pedały łączone są z ramionami korb przy pomocy połączenia gwintowego (pedały posiadają inne gwinty w zależności od strony, z której mają być zamontowane). 

Do budowy pedałów rowerowych wykorzystuje się typowe stosowane w rowerach materiały, od tworzyw sztucznych, przez aluminium i stal do włókna węglowego. W celu zapewnienia lepszej przyczepności pedałów do buta stosuje się piny w pedałach platformowych, koszyki utrzymujące stopy na pedałach, lub systemy zatrzaskowe.