Jak wybrać rower turystyczny?


Rower to bez wątpienia najtańszy środek transportu. Umożliwia łatwe i szybkie przemieszczenie się z domu do pracy, szkoły czy na zakupy. Ci, którzy czują się na siłach, chętnie wyjeżdżają swoimi rowerami nieco dalej, pokonując niejednokrotnie ponad 100 km dziennie. Idealnym jednośladem w tej sytuacji jest rower turystyczny: https://sprint-rowery.pl/rowery-turystyczne. Taki jednoślad gwarantuje wygodną i bezpieczną jazdę, a także możliwość zabrania ze sobą sporej ilości bagażu. Rower turystyczny to jednak pojęcie bardzo szerokie. Dostępne są różne rowery tego rodzaju. Który wybrać? Jak wybrać rower turystyczny, by spełnił nasze oczekiwania? 

W jakich warunkach będziemy jeździć najczęściej? 

Wybierając rower turystyczny, warto sobie na początku odpowiedzieć na pytanie, w jakich warunkach drogowych będziemy jeździć najczęściej. Jeśli nie będą to bardzo długie wycieczki, a trasy ograniczać się będą do okolic miejsca, w którym mieszkamy, warto zastanowić się, czy potrzebny jest nam rower stricte turystyczny. W takiej sytuacji dużo lepsza opcją będzie rower turystyczny z nieco innym wyposażeniem. 

Ograniczając się do okazjonalnych wycieczek rowerowych, niedaleko miejsca zamieszkania, warto postawić na rower turystyczny z piastą wewnętrzną i sztywnym zawieszeniem. Jest tańszy, wymaga mniej czynności obsługowych, a z powodzeniem w takiej sytuacji wystarczy. Warto wspomnieć, że w piaście wewnętrznej jest co najmniej kilka przełożeń, więc jazda w różnych warunkach nie będzie sprawiać problemu. Trudnością mogą być co najwyżej strome podjazdy. Zaletą takiego roweru są też dużo cieńsze opony, dzięki którym jedzie się o wiele lżej. Nie bez znaczenia jest też niska waga takiego roweru

Turystyka rowerowa

Ci, którzy chcą posmakować przyjemności turystyki rowerowej, powinni zainteresować się rowerami turystycznymi z górnej półki. Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru turystycznego, którym będziemy pokonywać setki kilometrów? 

Ilość przełożeń

Bardzo ważna jest duża ilość przełożeń. Pozornie nie ma to większego znaczenia, warto jednak pamiętać, że turystyka rowerowa, to nierzadko wielogodzinna jazda rowerem wyposażonym w sakwy, zapakowane ciężkim wyposażeniem. Duża ilość przełożeń bardzo pomaga w jeździe takim jednośladem

Waga roweru

Tu warto przyjąć zasadę: im lżejszy, tym lepszy. Wybierając rower turystyczny, warto mieć na uwadze to, że dalekie wyprawy rowerowe zawsze wiążą się z koniecznością zabrania na rower wielu kilogramów wyposażenia. W takiej sytuacji każdy kilogram całkowitej wagi roweru ma znaczenie i przekłada się na mniejszy lub większy wysiłek rowerzysty.

Bezawaryjność

Wybierając rower turystyczny, z myślą o dalekich wyprawach, warto stawiać na rowery najlepszych firmy, wyposażone w osprzęt renomowanych producentów. To daje gwarancje długiej i bezawaryjnej jazdy. Bardzo ważne jest też zwrócenie uwagi na opony i maksymalne obciążenie roweru i jego elementów. Opony powinny być wzmocnione na bokach, by łatwo znosić duże obciążenia, bagażnik zaś powinien mieć co najmniej 25 kilogramów ładowności.

Rozmiar ramy i komfort jazdy

Wybierając rower turystyczny, trzeba zwrócić uwagę na rozmiar ramy i ogólny komfort jazdy. Najlepiej przymierzyć się do kilku różnych rowerów, przejechać się nimi i na tej podstawie zdecydować, który rower najbardziej nam odpowiada. Dobrej klasy jednoślad, z odpowiednim wyposażeniem, to gwarancja długiej, wygodnej i bezawaryjnej jazdy.